امام جمعه سیجوال:
منبر نماز جمعه محل بیان مشترکات امت اسلامی باشد / اهل بیت رسول اکرم (ص) اسوه ایمان، تقوا و اخلاق و عرفان هستند
آخوند ایری گفت: منابر مصلی های نمازهای جمعه محل بیان مشترکات امت اسلامی باشد.

به گزارش رابط خبری مرکز اسلامی گلستان، آخوند یوسف ایری در نماز جمعه تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۴۰۰ شهر سیجوال شهرستان بندر ترکمن گفت: از همه علمای بلاد اسلامی اعم از شیعه و سنی التماس داریم که منابر مصلی های نمازهای جمعه، محل بیان مشترکات امت اسلامی باشد و از بیان هر گونه اختلاف در بین عوام الناس خود داری گردد.
وی با تاکید براینکه، «وحدت اسلامى» در شرایط کنونى جهان ضرورت و لازمه دنیاى اسلام می باشد، افزود: امروزه دشمنان توطئه های زیادی بر علیه مسلمانان طراحى می کنند که لازم و ضرورت دارد که مسلمانان وحدت بین خودشان را دو چندان نمایند.
امام جمعه سیجوال با اشاره به اینکه، خداوند متعال قرآن و اسلام را برای هدایت انسانها نازل کرده است، گفت: باید خداوند را شاکر باشیم، اگر شکرگزاری انجام ندهیم دچار مصیبت ها خواهیم شد.
آخوند ایری تصریح کرد: فساد در ملت های جهان بسیار است و این فسادها نشان دهنده دور بودن از ارزش های انسانی، اوامرالهی و اعتقادات پاک دینی و مذهبی است.
وی با بیان اینکه، آفات و بلاهای طبیعت و شیوع پیداکردن بیماری‌های مرگباری امثال کرونا از بلاها مصیبت های الهی هستند، گفت: باید به خودمان آمده تعقل نماییم؛ از خطاها و نسیانها و معصیتها توبه کرده و قرآن را درک و به آن عمل نموده و خودمان را اصلاح کنیم.
امام جمعه سیجوال در ادامه سخنان خود با بیان اینکه، برخی ها عملا” از آداب و سنن غیر اسلامی تبعیت نموده و متاسفانه صلاح را در غرب گرایی می دانند، افزود: عده ای نیز پایبند به موازین اسلامی بوده و در همه جا و در هرحال در حفظ موازین الهی و اسلامی و ادای نماز و همه فرایض دینی تردیدی به خود راه نداده و در پایبندی و انجام به فرامین الهی ثابت قدم هستند.
آخوند ایری با بیان اینکه، فرهنگ غرب در ممالک اسلامی بخصوص در بین ملتها و قوم‌های خاص اسلامی رو به انحطاط است، گفت: وقتی انحرافات انسانی و اخلاقی ظاهر شود برخی از انسانها کورکورانه بدون در نظر گرفتن عواقب ناشاسایت آن، راضی به تمایل و تبعیت از این فرهنگ می شوند.
وی در خصوص محبت و مودت اهل بیت رسول اکرم (ص) با اشاره به آیه ۳۳ سوره احزاب “إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا” گفت: محبت و مودت و اکرام اهل بیت نبی مکرم اسلام (ص) از اعتقادات مسلمان اهل سنت بلکه همه امت اسلام بوده و معتقد هستند که اهل بیت رسول اکرم (ص) پاک ترین انسانها و عاری از هر گونه پلیدی طبق آیه صریح قرآن کریم می باشند و آن عزیزان اسوه ایمان، تقوا و اخلاق، علم، عرفان و حکمت بوده اند که پیروی از آن انسانهای پاک و دیندار موجب فلاحت و رستگاری مسلمانان در دو جهان است.

فهرست