به گزارش رابط خبری مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور، دبیر شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی کشور در آئین تودیع و معارفه مدیر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور در گرگان ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا گفت: گلستان از استان های آرام و نمونه در عرصه خدمت رسانی و همدلی می باشد که سهم عمده این آرامش به برکت وجود سنگرنشینان عرصه علم و ایمان در این استان است.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان با بیان اینکه، شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور ۱۱ عضو اهل سنت دارد که یکی از آن عضوها آخوند قربان محمد اونق از گلستان می باشد، افزود: این اعضا مسئولیت اصلی در تدوین آیین نامه ها و برنامه های شورا و مدارس علوم دینی اهل سنت را برعهده دارند.
وی با اشاره به اینکه، شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت دو شورای علمی احناف و شوافع دارد، افزود: ریاست شورای علمی احناف را یکی از علمای اهل سنت ترکمن برعهده دارد که این مهم نشان از نگاه ویژه دبیرخانه می باشد که ماموریت های نظام جامع دبیرخانه را پیگری می کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان جایگاه شورای علمی احناف را جایگاه مهمی برشمرد و افزود: در این شورا مباحث علمی مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد و آیین نامه های مصوب شده در این شورا بسیار مهم و اثرگذار می باشد.
وی با تاکید براینکه ریزترین مسائل مدارس علوم دینی در کمیته های تخصصی اهل سنت همچون شورای علمی احناف و شوافع مورد بررسی قرار می گیرد، افزود: مدار پیشنهادات، نظرات، دیدگاه ها و ایدهای نو و ارائه نقطه نظرات در دبیرخانه شورای برنامه ریزی باز است و مدار، بسته نیست و هرچه پیشنهادات و نظرات خوب و اثراگذار باشد، قطعا در تدوین نظام آموزشی و برای بهتر کردن امور آن را می پذیریم.
دبیر شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی کشور خاطر نشان کرد: مسیر برای ارتقا کمی و کیفی مدارس علوم دینی اهل سنت باز است و آماده دریافت نقطه نظرات و پیشنهادت برای ارتقا سطح مدارس هستیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان با بیان اینکه، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای طلاب شیعه و سنی در نظر ندارد، گفت: آنچه بر دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت القاء می شود در پی ارتقا و رشد مدارس علوم دینی اهل سنت می باشد.
وی، خدمت نظام وظیفه طلاب، معافیت تحصیلی طلاب، بیمه، مدرک تحصیلی، راه اندازی سامانه طلاب و روحانیون را از جمله خدمات دبیرخانه در راستای ارتقا سطح مدارس علوم دینی اهل سنت اشاره کرد و گفت: در آینده نزدیک هم آمادگی این را داریم که با کمک دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور و مسئولین منطقه، مرکز تخصصی تحصیلات حوزوی در استان گلستان را راه اندازی نماییم تا طلاب و روحانیون اهل سنت شمال کشور و استان گلستان در سطوح پایین، میانه و عالی و همچنین تحصیلات سطح ۴ طلاب و روحانیون که معادل تحصیلات دکتری می باشد را در همین استان بگذرانند و دیگر برای تحصیل و کسب مدارج علمی بالا نیاز نشود که به خارج از استان بروند.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه، تجلی جهاد در اطاعت از خداوند متعال، پیروی از نبی مکرم اسلام (ص) و حرف شنوی از ولی خدا می باشد، افزود: امروز پیروان سیدالشهدا در پی رفعت دین سر از پا نمی شناسند و هرجا که حرف از طغیان و سرکشی بود، امام راحل با جدیت ورود پیدا می کردند.
وی با بیان اینکه، امروز چه در عراق، چه بحرین، یمن یا در فلسطین اشغالی در هر صحنه ای که ظلم ظالمان بخواهد وارد معرکه بشود، انقلاب اسلامی در مقابل او می ایستد، گفت: امروز آن استحکامی که نظام اسلامی و رهبر معظم انقلاب برای ایستادگی و مشت کوبیدن بر دهان استعمار، استکبار، آمریکا و سایر جنایتکاران دارند، برگرفته از این فرهنگ ناب و نورانی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان با تاکید براینکه، امروز نظام مقدس کشورمان تنها نظامی است که مردانه مشت بر دهان استکبار می کوبد، افزود: حاکمیت دینی و وسعت خیرخواهی امام راحل و مقام معظم رهبری در جغرافیای کشور خلاصه نمی شود بلکه در اندیشه خیرخواهی برای جمیع امت اسلامی هست.
وی تصریح کرد: نگاه امت محور رهبر معظم انقلاب این زیبایی را در اندیشه های انقلابی جهان به وجود آورده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان در خاتمه سخنان خود با بیان اینکه، استان گلستان در حوره ارتباطات اسلامی در درخشان ترین نقطه قرار دارد، گفت: سهم نماینده محترم ولی فقیه در گلستان برای به وجود آوردن این فضا سهم ویژه ای است و این مهم با بیداری علمای اهل سنت و تشیع و هوشیاری حضرت آیت الله نورمفیدی به وجود آمده است و باید همه تلاش کنیم تا این فضا همچنان مطلوب و درخشنده باقی بماند.
گفتنی است در این آیین، طی حکمی از سوی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه گرگان، حجت الاسلام «نور علی دیلم» به عنوان مدیر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شمال کشور معرفی و از زحمات حجت الاسلام والمسلمین علی خیرخواه که پیش از این مسئولیت مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور را برعهده داشت، تقدیر و تشکر به عمل آمد.