رئیس مرکز اسلامی گلستان در نشست هم اندیشی مدرسین و طلاب مدارس علوم دینی اهل سنت:
ترویج فرهنگ وحدت، مبارزه با افراطی گری و پاسخگویی به شبهات از وظایف علمای جامعه اسلامی است / جوان امروز به مبلغ دینی خوش فکر، مسلط و آشنا به مسائل سطح جهان نیاز دارد
حجت الاسلام دیلم گفت: ترویج فرهنگ وحدت، مبارزه با افراطی گری، پاسخگویی به شبهات و شناختن جریانات تکفیری از وظایف علمای جامعه اسلامی است.

به گزارش رابط خبری مرکز اسلامی گلستان، حجت الاسلام نور علی دیلم در نشست هم اندیشی مدرسین و طلاب مدارس علوم دینی اهل سنت و آیین تجلیل از مدرسین شاخص و طلاب برتر اهل سنت گلستان در گرگان گفت: تبیین و تفسیر اسلام و قرآن، حفاظت و حراست از دین مبین اسلام، آشنایی با سیره و سنت پیامبر (ص)، مطالعه و تحقیق، پاسخگویی به شبهات، ترویج فرهنگ وحدت، مبارزه با افراطی گری، شناختن جریانات تکفیری و دعوت به زندگی مسالمت آمیز از وظایف اصلی طلاب و روحانیون جامعه اسلامی باشد.

رئیس مرکز اسلامی گلستان با اشاره به وجود حوزه های علمیه افزود: بعد از پیامبر(ص)، مردم در مواجهه با مباحث عقیدتی و دینی به علما و مراکز علمی مراجعه می کردند و حوزه علمیه یک نهاد قدیمی و پایگاه مردمی و اسلامی در طول تاریخ اسلام و بشریت بوده است.
حجت الاسلام دیلم با تاکید براینکه، علما منتسب به دین مبین اسلام و پیامبر (ص) هستند، افزود: جایگاه علما جایگاه جانشینی پیامبر (ص) است و باعث خوشحالی و خرسندی است که دعای خیر خداوند، پیامبر (ص) و بزرگان دین، پشت سر حوزه های علمیه و علما است.
وی تصریح کرد: طلاب و روحانیون وظیفه دارند برداشت های دینی را در جامعه و در بین مردم تبیین کنند و با طرح موضوعات اجتماعی، مردم شناسی، جامعه شناسی و درک مقتضیات زمان به راحتی معارف دینی را برای مردم به ارمغان بیاورند.

رئیس مرکز اسلامی گلستان با بیان اینکه، هرچه از قرآن فاصله گرفته شود دستمان خالی خواهد شد، گفت: امام راحل و ملاصدرا در پایان عمر خود بیان داشتند که ای کاش تمام عمر خود را صرف تبیین و تفسیر قرآن می کردیم.
حجت الاسلام دیلم با اشاره به اینکه با انقلاب اسلامی، دین مبین اسلام احیا شد، افزود: اگر علما ضعیف باشند به هیچ دستاورد و موفقیتی نخواهند رسید و وظیفه علمای قوی همانند دژ مستحکمی است که از عقاید انحرافی و سایر افکار غلط، حفاظت و حراست کند.
وی با بیان اینکه، از بدو خلقت بشریت مبارز حق علیه باطل وجود داشته است اما پایان کار و موفقیت از آن حق و حزب الله است، گفت: دشمن همیشه ایام به دنبال این است که مسیر درست و دقیق را دچار انحراف کند و در این خصوص علما باید با مطالعه زیاد جلوی انحرافات فکری را بگیرند.

رئیس مرکز اسلامی گلستان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه، پیامبر (ص) الگوی کامل و حسنه می باشد، گفت: هرچه قدر در قرآن و سنت پیامبر (ص) مطالعه کنیم متوجه خواهیم شد که پیروی از اخلاق حسنه، گفتار، کردار، اخلاق، طرز برخورد با مردم، طرز برخورد با دشمن و تمامی اخلاق و خصوصیات پیامبر (ص) برای ما حجت است و از آن طرف هر چقدر از این سنت حسنه فاصله بگیریم در باتلاق مباحث اجتماعی، اخلاقی، افتصادی و فکری گرفتار خواهیم شد.
حجت الاسلام دیلم با اشاره به تحقیق و مطالعه در بین طلاب و مدارس علوم دینی گفت: امروز یکی از وظایف طلاب و علما مطالعه دقیق سنت پیامبر (ص) و ترویج آن است و باید طلاب ما زحمت بیشتری بکشند و تحقیق و مطالعه در دین داشته باشند.
وی با تاکید براینکه امروز باید حواسمان جمع باشد تا جوانان را از دست ندهیم، گفت: امروز باید در کنار مباحث و گفتگوهای درونی باید توجه ای هم به صحبت های مخالفین داشته باشیم و جوان امروز ما نیاز به مبلغ دینی خوش فکر، آگاه به مسائل جهان و مسلط به بحث های دینی دارد.

رئیس مرکز اسلامی گلستان با اشاره به هجمه های دشمن در فضای مجازی گفت: امروز امپراتوری رسانه دست دشمن است و فضای مجازی، فضای رها شده و افسار گسیخته ای است که حرف از آزادی بیان می زند اما وقتی عکس سردار سلیمانی را در اینستاگرام قرار می دهیم، آن را حذف می کند، زیرا آزادی بیان آنها دروغ است چون وقتی پای منافع خود باشد درست و وقتی به ضررشان باشد، درست نیست.
حجت الاسلام دیلم با تاکید بر بیانات رهبر معظم انقلاب گفت: مقام معظم رهبری توهین به مقدسات را حرام شرعی بیان کردند و در این خصوص امروز نباید حرکت دشمن را نادیده بگیریم و باید نسبت به توهین به مقدسات جرئم انگاری شود و داخل قانون مجازات اسلامی بیاید.
وی با تاکید براینکه امروز دشمن در دل شیعه و سنی سرمایه گذاری می کند، افزود: برداشت نادرست از مباحث دینی و حرف های غلط و بی ربط در تریبون نماز جمعه هیچ جایگاهی ندارد و به شدت محکوم است زیرا فرصت و بهانه ای برای سودجویان و خوراک شبکه های ماهواره ای وهابی و ضد اسلامی فراهم می کند.

گفتنی است در این آئین، از روحانیون و مدرسین شاخص، از برگزیدگان سومین دوره مسابقات علمی طلاب، از خانواده های اساتید و مدرسین مرحوم شده و همچنین از علما و رابطینی که تاکنون از آنها تقدیری نشده بود، تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

 

فهرست