رئیس مرکز اسلامی گلستان:
برنامه ریزی، ساماندهی و هدایت امور فرهنگی به عهده امام جماعت و هیات امنای مساجد است
حجت الاسلام دیلم گفت: امام جماعت و هیات امنای مساجد با برنامه ریزی، ساماندهی، کنترل و هدایت امور فرهنگی برای رسیدن به نتیجه مطلوب تلاش کند.

به گزارش رابط خبری مرکز اسلامی گلستان، حجت الاسلام نور علی دیلم در دوره های آموزشی و بصیرتی ضمن خدمت مدرسین و ائمه جماعات شهرستان مراوه تپه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام جمعه فقید شهرستان مراوه تپه گفت: مرحوم آخوند خوجه دردی غراوی برای ترویج قرآن کریم و دین مبین اسلام و دفاع از مبانی انقلاب اسلامی زحمات فراوانی کشید.
وی در ادامه سخنان خود با موضوع ” مدیریت فرهنگی مساجد” افزود: آینده نگری و دور اندیشی از دستورات دین مبین اسلام است که انسان مومن باید آن را مد نظر داشته و برای حال و آینده خود برنامه ریزی داشته باشد.

رئیس مرکز اسلامی گلستان با ذکر این مطلب که اگر انسان آسیب شناسی نکند و برنامه ریزی نداشته باشد، ضرر کرده است، گفت: امروز در حوزه فرهنگ هم نیاز به برنامه ریزی و مدیریت زمان داریم و ادارات و متولیان فرهنگی و علما و روحانیون که به عنوان مبلغ دین در مسجد، مدرسه و نماز جمعه فعالیت می کنند، باید مدیریت فرهنگی داشته باشند.
حجت الاسلام دیلم با بیان اینکه، علما وظیفه مدیریت فرهنگی مسجد را برعهده دارند، گفت: امام جماعت، امام پیشرو و رهبر مسجد است و باید اهل فکر و اندیشه باشد و در بحث مدیریت فرهنگی مسجد هم وظیفه خود را انجام بدهد.
وی تصریح کرد: امام جماعت و هیات امنای مسجد باید با برنامه ریزی، ساماندهی، کنترل و هدایت امور فرهنگی در چارچوب اهدافی که طراحی شده است برای رسیدن به نتیجه مطلوب تلاش کند.
رئیس مرکز اسلامی گلستان با اشاره به اینکه، اولین نکته برای دست یابی به موفقیت و نتیجه مطلوب، زمان شناسی و بهره گیری از زمان است، گفت: روحانی امروز باید بداند که مسلمانان در قرون گذشته در علوم و فنون درجه یک بوده و در معماری، نجوم، پزشکی و سایر علوم نمونه بودند و تمامی این عالمان همچون ابوعلی سینا و ابوریحان بیرونی و عالمان و دانشمندان دیگر از دل حوزه ها بیرون آمدند.
حجت الاسلام دیلم با بیان اینکه، دشمن چشم دیدن عزت و عظمت مسلمانان را نداشت و آنها را به جان هم انداخت تا جلوی اسلام را بگیرد، گفت: در حالی که امروز ما مسلمانان باید جهان اولی می بودیم به خاطر درگیری، اختلاف و خون ریزی در جهان سوم قرار داریم و یهود، مسیح، امریکا و اسرائیل با تمام اختلافاتی که داشتند دست به دست هم می دهند تا با ایجاد اختلاف و تفرقه به منابع کشورهای اسلامی مسلط باشند.
وی با تاکید براینکه، امروز باید روحانی ما نقشه دشمن را در منطقه بداند، گفت: عالم ما باید بداند که دشمن با تعصبات بی جای مسلمین به نفع خود سود می برد و به نام اهل سنت به تشیع و به نام تشیع به اهل سنت توهین کرده و اختلاف ایجاد می کند.
رئیس مرکز اسلامی گلستان، مساله زمان را از اصول اصلی مدیریت فرهنگی عنوان کرد و افزود: امروز لازم است به گذشته اسلام و انقلاب بیاندیشیم و بدانیم که جایگاه مسجد و مصلی، طلبه شیعه و سنی و دین و مذهب در قبل از انقلاب به چه نحو بوده است.
وی با تاکید براینکه، امروز باید مراقب باشیم که از مردم فاصله نگیریم، افزود: یکی از حربه های اصلی دشمن برای به دام انداختن جوانان، فاصله انداختن مردم و خصوصا جوانان با روحانی و مسجد است و می خواهد جوان ما از مسجد و مذهب خودش دور باشد.
رئیس مرکز اسلامی گلستان با ذکر این مطلب که باید در مقابل نقشه های دشمنان برنامه ریزی فرهنگی داشته باشیم و دانش فرهنگی خود را افزایش دهیم، افزود: با توجه به هجمه های فراوان در فضای مجازی امروز از روحانیون و طلاب جوان انتظار داریم قلم بزنند و سخنران باشند تا با آگاهی از افکار و نقشه های دشمنان با زبان خود با نسل جوان صحبت کنند.
حجت الاسلام دیلم با بیان اینکه، آیت الله نور مفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان توجه ویژه ای به طلاب و روحانیون اهل سنت دارند، گفت: حضرت آیت الله نورمفیدی فرمایش کرده است که، ما ۶۰ سال قبل درس خواندیم برای چنین روزی و شما باید به گونه ای درس بخوانید که برای ۶۰ سال دیگر آمادگی داشته باشید.
وی با اشاره به اینکه، انسان عاقل باید بصیر زمانش بوده و زمان شناس باشد، گفت: همچنین انسان عاقل باید موقعیت خود را بشناسد و وظیفه خود را در قبال آن بداند و با مدیریت خود و زمان شناسی مناسب از آن بهره گیری لازم را داشته باشد.
رئیس مرکز اسلامی گلستان با تاکید براینکه امروز باید به اندازه ای که توان داریم عقیده خود را تجهیز کنیم، گفت: امروز لازم است مسلمانان برای تجهیز عقیده خود از منابع یکدیگر آشنا باشند و همه مسلمانان چه شیعه و چه سنی باید از نهج البلاغه حضرت علی (ع) و صحیفه سجادیه امام سجاد (ع) درس بگیرند و با آن آشنا باشند.
حجت الاسلام دیلم با بیان اینکه، مدیریت فرهنگی اولین عصر مدیریت است، گفت: امام جماعت، هیات امنا و مردم سه رکن اصلی مساجد هستند که باید با هم افزایی و انسجام خود مسجد موفقی داشته باشند.
وی، قرآن کریم را بهترین و اصلی ترین ابزار مدیریت فرهنگی عنوان کرد و افزود: باید از این ابزار و نسخه شفابخش به بهترین نحو بهره برده و آن را قدر بدانیم.
رئیس مرکز اسلامی گلستان با اشاره به اینکه باید امروز به مکاتب قرآنی و جذب طلبه موفق توجه ویژه ای داشته باشیم، افزود: امروز باید به مکاتب قرآنی توجه داشته باشیم و با جدیت آن را پیگیر و اداره کنیم و با بهره گیری از مکاتب قرآنی در راستای جذب طلبه موفق و جوان تلاش کنیم.
حجت الاسلام دیلم، نائب امام جماعت را بازوی امام جماعت اول در مساجد یاد کرد و گفت: امروز باید به نائب امام جماعت و یا همان امام دوم مسجد هم فضا و بها بدهیم تا کمک حال امام جماعت مسجد باشد.
وی، ارائه سبک زندگی اسلامی را از وظایف مهم ائمه جماعات عنوان کرد و افزود: سبک زندگی از مباحث مهم مطرح شده در بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری است که همان سبک و سیره پیامبر (ص) می باشد و امروز باید به آن توجه ویژه ای کرد.

فهرست