رئیس مرکز اسلامی استان گلستان در آرمگاه مختومقلی فراغی :
اشعار مختومقلی فراغی وحدت آفرین است / مختومقلی فراغی در اشعارش همواره بر وحدت بین مسلمانان تاکید دارد
حجت الاسلام دیلم گفت: مختومقلی فراغی در اشعارش همواره بر وحدت بین مسلمانان تاکید دارد و احترام به اهل بیت(ع) مهم‌ترین ویژگی‌ اشعار وی است.

به گزارش رابط خبری مرکز اسلامی استان گلستان، حجت الاسلام نور علی دیلم رئیس مرکز اسلامی استان گلستان به اتفاق دکتر بهرام دردی گری سرپرست معاونت آموزش و پژوهش و همچنین آقای بهرنگ صالحی سرپرست دفتر نظارت و ارزیابی این مرکز با حضور در آرامگاه مختومقلی فراغی شاعر و عارف نامدار ترکمن ایران زمین فاتحه ای نثار روح ایشان و شهدای روستای آق تقای قدیم، قرائت کردند.
حجت الاسلام نور علی دیلم، مختومقلی فراغی را شاعر نامدار، شهیر و برجسته ایرانی دانست و گفت: آثار و اشعار مختومقلی فراغی وحدت آفرین است و از این اشعار باید برای وحدت و تحکیم روابط همه مسلمانان استفاده کرد.
وی با بیان اینکه، مختومقلی فراغی در کنار مردم و با مردم زندگی می‌کرد و عشق به پیامبر مکرم اسلام (ص)، امام رضا (ع) و اهل بیت (ع) در اشعارش موج می‌زند، گفت: فردی که اشعار مختومقلی فراغی را خوانده متوجه این مطلب شده که مختومقلی نیز همچون سایر شعرا و عرفای ایران اسلامی، اندیشه ای فراتر از یک قوم و یک ملت داشته و بشریت را در اشعارش مورد خطاب قرار داده است.
رئیس مرکز اسلامی استان گلستان، مردمی بودن، پیوند عمیق دینی داشتن، محب پیامبر (ص)، اهل بیت (ع) و عارف بودن را ازمهم ترین ویژگی های مختومقلی فراغی برشمرد و تصریح کرد: مجموعه این ویژگی ها مختومقلی فراغی را در بین مردم نه فقط ترکمن ها بلکه همه اقوام و مذاهب محبوب کرده است.

گفتنی است، مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن درسال ۱۷۳۳ میلادی برابر با ۱۱۱۲ شمسی در روستای حاجی قوشان گنبدکاووس متولد شد و سال وفات او را ۱۷۹۰ میلادی مطابق با ۱۱۶۹ شمسی ذکر کرده اند.
مختومقلی فراغی درکنار چشمه عباساری در دامنه کوه سونگی داغ درگذشت و پیکرش به روستای آق تقه در۴۰ کیلومتری غرب مراوه تپه منتقل و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپرده شد.
اشعار این شاعر بزرگ ترکمن دارای مضامین اجتماعی، سیاسی، دینی و عرفانی است و دیوان او به چندین زبان زنده دنیا مثل انگلیسی، روسی و فارسی ترجمه و چاپ شده است.

فهرست