استان گلستان

پايـگاه اطـلاع رسـاني دفتـر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت شمال کشور

امروز يکشنبه، 29 دي 1398| 24 جمادي الاول 1441

نماينده ولي فقيه گلستان
-(9 Body)  Print

 

پايگاه اطلاع رساني

http://www.noormofidi.ir

 

آشنايي بازندگي نامه وخدمات حضرت آيت الله سيد کاظم نور مفيدي نماينده محترم  ولي فقيه در استان گلستان

نسب خانوادگي

  حضرت آيت ا... حاج سيّدكاظم نورمفيدي در سال 1319 در خانواده‏اي متديّن و اصيل در گرگان ديده به جهان گشود. اجداد ايشان از روحانيون بنام و مورد احترام اين شهر بودند. پدر بزرگ ايشان مرحوم حاج سيد احمدنورمفيدي و ساير اجداد‏شان از جمله سيدمحمدموسوي مفيدي، سيدمحمد باقر موسوي مفيدي، سيدقوام‏الدين محمدموسوي ‏مفيدي و سيدمفيدموسوي، همگي از علما و روحانيون مورد وثوق ايالت استرآباد و داراي کرسي تدريس، وعظ و خطابه بودند. مدرسه علميّه سادات مفيدي در گرگان از مراکز به يادگار مانده از اجداد ايشان است. نسب آيت ‏ا...نورمفيدي با واسطه 28 نسل به امام هفتم، امام کاظم(ع) مي‏رسد. سادات مفيدي استرآباد از نسل «ابراهيم مجاب» نوه‏ي گرانقدر امام موسي بن جعفر(ع) هستند، ابراهيم مجاب شخصيتي بزرگ در تاريخ شيعه است. او را به اين دليل مجاب يعني کسي که پاسخ شنيده، خوانده‏اند چون وي وقتي وارد حرم حضرت سيد الشّهداء(ع) شد، عرض کرد: «السّلام عليک يا ابا». (سلام بر تو‌ اي پدر). در جواب، صدايي شنيده شد: «و عليک السّلام يا ولدي». (و بر تو سلام‌ اي فرزندم) و از اين رو به «مُجاب» شهرت يافت. قبر او در مجاورت قبر امام‏حسين(ره) زيارتگاه زائران ابا عبدا...(ع) است.

 • ورود به کسوت روحانيت

       دوستي با حضرت آيت ‏ا... خامنه ‏اي:

فضاي معنوي خانواده و عشق و علاقه وافر او به معارف ديني باعث شد تا در سال1331 با ورود به حوزه علميّه عماديّه گرگان تحصيلات علوم ديني خود را آغاز کند. مقدمات را در گرگان به پايان رسانيد. در سال 1335 عازم مشهد مقدس شد و تحصيلات خود به ويژه ادبيّات را ادامه داد و نزد اساتيد بزرگي همچون اديب نيشابوري دوم به تحصيل علم مشغول شد. در همين ايام دوستي و رفاقت او با حضرت آيت ‏ا... خامنه‏ اي و آيت‏ ا... شهيد سيد عبدالكريم هاشمي ‏نژاد آغاز گرديد. آيت ‏ا... نورمفيدي نحوه آشنايي خود با مقام معظم ‏رهبري را اينگونه نقل کرده‏ اند: «اواسط پاييز 1335، وقتي که 16 سال سن داشتم، مدت کوتاهي بود که در مشهد مقيم شده بودم. آقايي به نام حاج سيدجواد بختياري كه گاهي براي تبليغ به گرگان مي‏ آمد و از آنجا ما يكديگر را مي‏شناختيم. در مدرسه‏ي نواب حجره داشت. روزي به حجره‏اش كه در طبقه‏ ي دوم مدرسه بود رفتم. وقتي با او مشغول صحبت بودم يك سيد جوان كه هنوز صورتش مو در نياورده بوده و عينكي هم داشت، آمد. من و آقاي بختياري را براي صرف چاي به حجره‏اش دعوت كرد. ما با هم به حجره‏ي‏ ايشان که در طبقه ‏ي اول مدرسه بود، رفتيم. آن طلبه حضرت آيت ‏ا... سيدعلي‏ خامنه ‏اي بود. آشنايي و دوستي من با ايشان از همان جا شروع شد. عصر بسياري از روزها، با هم به مسجد گوهرشاد كه پاتوق طلاب مشهد بود، مي‏ رفتيم. طلبه‏ هاي مدارس آنجا جمع مي‏ شدند. هم ديدار و مصاحبت بود و هم زيارت امام ‏رضا(ع) و خواندن نماز جماعت مغرب و عشا. بعدها پس از مهاجرت به قم اين دوستي بيشتر شد

 • مهاجرت به قم

     در محضر امام(ره) و مبارزه با رژيم ستم شاهي

آيت‏ ا... نورمفيدي در سال1336 به حوزه علميّه قم هجرت کرد. سطوح عالي را نزد اساتيد بزرگي همچون حضرت آيت‏ ا..‏العظمي فاضل لنكراني گذرانيد. ايشان از سال‏هاي اوليه طلبگي عشق و علاقه وافري به شخصيت و افکار حضرت امام خميني(ره) پيدا کردند. در خاطراتشان در اين خصوص مي‏گويند: «من تازه در گرگان طلبه شده بودم، حدود سال1332، كسي امام را در گرگان نمي‌شناخت، كساني كه از حوزه‌ي علميه‌ي قم در تابستان و ايام تبليغي به گرگان مي‌آمدند، درباره‌ي شخصيت حضرت امام، و خصوصيات اخلاقي ايشان تعريف مي‌كردند. از همان موقع، با آنكه امام را نديده بودم و نمي‌شناختم، يك علاقه‌ مندي در خودم نسبت به ايشان احساس مي‏ كردم. هر چه گذشت علاقه به شخصيتي كه دورادور شيفته‌ اش شده بودم، در وجودم بيشتر شد. وقتي به قم رفتم چون کم سن و سال بودم وسال هاي اوليه طلبگي من بود نمي‏توانستم پاي درس حضرت امام(ره) بروم. آن سال‏ها امام(ره) درس خارج و درس اسفار مي‏گفتند. من براي اينكه بتوانم از نزديك سيماي ايشان را زيارت كنم به محله‌ي يخچال قاضي كه منزل امام قرار داشت، مي‏رفتم و مي‏ ايستادم تا وقتي از آنجا عبور مي‏كند او را از نزديك ببينم. با ديدن علاقه ‏ام نسبت به ايشان بيشتر شد. چون شخصيتي كه قبلاً از او در ذهنم ترسيم كرده بودم دقيقاً مطابق با چهره‌ اي بود كه مي‌ديدم. در مجالسي كه حضرت امام شركت مي‌كرد، جايي مي‌ نشستم كه بتوانم چهره‌ي ايشان را بهتر ببينم

اين عشق و علاقه و رفت و آمد به بيت امام (ره) در آن مقطع زماني که کار بي‏خطري هم نبود، به دوستي ايشان با مرحوم حاج آقا مصطفي و حاج احمد آقا مبدل شد.

پس از اتمام سطوح عاليه مدتي در درس خارج امام (ره) حاضر شدند که با دستگيري و تبعيد امام (ره) ادامه پيدا نکرد. پس از فوت حضرت آيت ‏ا... بروجردي، مُبلّغ مرجعيت امام بود و تنها رساله‏ ي ايشان را، با آن كه ممنوع بود، پخش مي‏ كرد.

 پس از تبعيد امام(ره) در درس حضرات آيات محقق داماد، اراكي، گلپايگاني، شيخ مرتضي حائري و ميرزا هاشم آملي شركت كرد و به سرعت مورد توجه اساتيد خود قرارگرفت. پس از آن نيز در بين طلاب مازندران به عنوان طلبه‏اي فاضل و انقلابي و متديّن شهرت يافت.

 وي ضمن شركت در درس فقه و اصول، به همراه تعدادي از فضلاي برجسته حوزه علميه قم در دروس خصوصي فلسفه آيت ا... شهيد مطهري شركت فعال داشت. آيت ا... دکتر سيد مصطفي محقق داماد از دوستان زمان نوجواني و هم بحث آيت ا... نورمفيدي در اين خصوص مي‏گويد: «بعد از آنکه آقاي نورمفيدي به دعوت مردم گرگان به اين شهر مراجعه کرد تا به تبليغ بپردازد، استاد شهيد مطهري با شنيدن اين خبر شديداً اظهار تأسف كرد و از اينكه يكي از شاگردان مبرّز خود را از دست داد، عميقاً ناراحت شده و گفتند اي کاش آقاي نورمفيدي در قم مي‏ماند»

 در سال 1341 با هم فكري حضرت آيت ‏ا... شهيد مصطفي خميني و حضرت آيت‏ ا... خامنه ‏اي مقدمات ازدواج ايشان فراهم شد و با همشيره مرحوم آيت‏ ا...العظمي فاضل لنكراني ازدواج كرد. او در طول سال‏هايي كه در قم اقامت داشت مرتباً به زادگاهش نيز رفت و آمد مي‏كرد و ضمن تبليغ، به روشنگري نسل جوان مي‏ پرداخت و حلقه‏اي از جوانان پر شور آن سامان را گرد خود جمع كرده بود. در زمستان سال‏1341 امام خميني (ره) ايشان را براي دعوت علماي منطقه گرگان در نهضت به گرگان فرستاد. و آيت ‏ا... نورمفيدي اولين کسي بود که پيام نهضت امام (ره) را به علما و مردم گرگان و دشت رسانيد.

ايشان پرچمدار مبارزه با رژيم ستم شاهي در منطقه مازندران و گرگان محسوب مي‏شد و در ترويج مرجعيت امام و توزيع رساله و اعلاميه‏ هاي حضرت امام نقش پيشتاز و مؤثري داشت. به همين جهت بارها از سوي ساواك قم و گرگان مورد تعقيب قرار گرفت و احضار شد.

 • مراجعت به گرگان

در سال 1354 به درخواست مرحوم حجه ‏الاسلام والمسلمين نبوي امام جماعت مسجد حاج آقا کوچک که در آن زمان در بستري بيماري بود و نيز به دعوت جمعي از اهالي گرگان به اين شهر بازگشت و به اقامه جماعت و تشكيل جلسات سخنراني و درس‏هاي تفسير قرآن و نهج البلاغه همت گماشت.  مسجد حاج آقا كوچك ميدان عباسعلي گرگان با حضور ايشان  به سرعت به كانون مبارزه عليه رژيم طاغوت بدل شد و جوانان بسياري از گوشه و كنار در آن اجتماع مي‏كردند.

 آيت ا... نورمفيدي سکان‏دار مبارزه با رژيم ستم شاهي در اين منطقه بود. به همين دليل به دستور شخص شاه به تبعيد از گرگان محكوم شد. ايشان را ابتدا به مريوان و سپس بندر لنگه فرستادند.

 • نمايندگي امام(ره) و مقام معظم رهبري

پس از پيروزي انقلاب اسلامي عهده ‏دار كميته‏ موقت انقلاب در منطقه گرديد. سپس به حكم شخص امام(ره) به سمت حاكم شرع دادگاه انقلاب منصوب شد. در مدتي كه در اين سمت فعاليت کرد. هيچ‏گاه تسليم فضاي احساسي آن دوران نگرديد. همواره بر اساس عدل و انصاف و موازين قانوني و شرعي حكم كرد و حركت‏هاي افراطي بر احكام صادره توسط ايشان تاثير گذار نبود. اين نگاه ايشان از قبل هم وجود داشت. در جريان حمله مردم خشمگين گرگان به شهرباني اين شهر در آخرين ساعات سقوط رژيم شاه، هر چند در ابتداي امر تعدادي از ماموران شهرباني کشته شدند اما حضور و درايت آيت ا... نورمفيدي باعث شد که از ادامه برخورد با ماموران شهرباني خارج از قانون و محاکمه جلوگيري شود.

 در مرداد ماه سال 1358 با حكم شخص امام به عنوان امام جمعه گرگان منصوب گرديد. و اولين نماز جمعه گرگان به امامت ايشان همزمان با اولين نماز جمعه بعد انقلاب در تهران، برگزار شد. لذا ايشان قديمي‏ ترين امام جمعه ايران هستند.

در سال1361 به رغم آنکه امام(ره) در هر استان يک نماينده داشت، و گرگان و دشت بخشي از استان مازندران بود، حکم کم نظيري به آيت ا... نورمفيدي دادند و با اجازه تصرف در اموري که نياز به اذن ولي فقيه دارد، ايشان را به عنوان نماينده خود در گرگان و دشت منصوب کردند. اين حکم پس از ارتحال امام(ره) توسط مقام معظم رهبري عيناً تنفيذ شد.

 • وحدت

آيت ‏ا... نورمفيدي از همان اوايل انقلاب با الهام از تعاليم و سيره اهل بيت عليهم‏ السلام و فرمايشات رهبركبير انقلاب و با درايت و تدبير خاص خويش به مسئله وحدت شيعه و سني توجه خاصي مبذول داشت و روابط صميمانه‏اي را كه با اهل سنت منطقه تركمن صحرا از قبل از انقلاب آغاز كرده بود تعميق و توسعه بخشيد. وي ضمن برخورد با عوامل تفرقه افكن، سنگ بناي محكم وحدت را در اين منطقه بنيان نهاد. بي ترديد مي‏توان گفت كه استان گلستان با وجود تنوع قومي و مذهبي، نمونه‏اي كامل و عالي از وحدت  امت اسلامي است. و نگاه از سر اعتقاد نه مصلحت به وحدت باعث شد که معظم له به عنوان چهره‏اي محبوب در بين اقوام و مذاهب شناخته شود. جريان ترور ايشان و اعترافات عامل ترور گواه خوبي بر اين مدعا است.

حضرت آيت ‏ا... در سال 1360 از سوي منافقين مورد سوء قصد قرار گرفت؛ دو تن از محافظين وي به شهادت رسيدند و يك تن نيز به درجه جانبازي نائل شد. که چند سال بعد به شهادت رسيد.  سال‏ها بعد عامل ترور ايشان پس از دستگيري دليل ترور را اينگونه مطرح کرد که سازمان منافقين به اين نتيجه رسيده که آيت ‏ا... نورمفيدي عامل وحدت در منطقه و مانع رشد تضادها است و بايد از بين برود تا با تشديد اختلافات مشكلات نظام بيشتر شود.

 • دفاع مقدس

 با شروع جنگ تحميلي او يكي از پشتيبانان اصلي رزمندگان دفاع مقدس بود. شايد اولين نهاد مردمي پشتيباني از رزمندگان اسلام و کمک به آسيب ديدگان جنگ تحميلي در ايران با درايت ايشان در آغازين روزهاي جنگ به نام «کميته انصار» در مسجد آقا کوچک گرگان تشکيل شد که تا زمان تشکيل ستاد رسمي جذب و هدايت کمک هاي مردمي، مسئوليت جمع‏ آوري و ارسال کمک‏ هاي مردمي به جبهه را بر عهده داشت. شخص آيت‏ ا... نورمفيدي بارها با حضور در جبهه‏ هاي جنگ حق عليه باطل، به ويژه هنگام عمليات مايه دلگرمي آنان مي‏شدند. فرزندان ايشان هم به صورت مکرر به جبهه اعزام شدند.

ارتباط ايشان با يادگاران دفاع مقدس بسيار صميمي و عاطفي بوده و هست، اين شرايط را هم در وصيتنامه ‏ي بسياري از شهداي دفاع مقدس و هم در ارتباط نزديک خانواده آنان و همچنين رزمندگان و ايثارگران به عينه مي‏توان مشاهده کرد.

 • مجتهد آگاه و زمان شناس

يکي از برجسته ‏ترين ويژگي‏هاي شخصيتي آيت ا... نورمفيدي نگاه عميق و عقلاني ايشان به دين و آموزه‏هاي ديني متناسب با شرايط زمان و مکان که همان اسلام ناب محمدي(ره) است و تاکيد فراوان بر اخلاق مداري دارند. به گونه‏اي که هيچگاه از ايشان کلامي که بر خلاف اخلاق اسلامي باشد حتي بر عليه مخالفان و منتقداني که خارج از دايره انصاف سخن گفته ‏اند، شنيده نشده است. علاوه بر آن حضور ايشان در اين منطقه باعث ايجاد آرامش در فضاي اجتماعي، سياسي و فرهنگي استان شده و به‏رغم ويژگي خاص منطقه اين استان با مشکل حاد سياسي و اجتماعي روبرو نشد. سعه صدر و برخورد منطقي و هوشمندانه ايشان با تحرکات برخي افراد و گروه‏ ها در ابتداي انقلاب باعث شد اين تحرکات خيلي سريع جمع گردد و اجازه نيافت وارد اختلافات مذهبي و قومي شود. وحدت و آرامش استان گلستان نعمت بزرگي است که ايشان در ايجاد و استمرار آن نقش اساسي داشته است. درک نيازهاي فکري اقشار مختلف جامعه به خصوص جوانان و برخورد عالمانه با اين نيازها به گونه‏اي است که کمتر فردي در مواجهه با ايشان به تمجيد از نوع رفتار و مشي ديني و اخلاقي ايشان نپردازد.

 • تلاش براي توسعه استان

آيت ا... نورمفيدي از همان سال‏هاي اوليه انقلاب به توسعه استان بسيار توجه داشت. هيچگاه نگاه سطحي و مقطعي به مسئله توسعه نداشت و تمام نقاط استان براي ايشان يکي بوده و هست. به مشكلات منطقه و به ويژه كشاورزي توجه خاصي داشته و هميشه در صدد حل آنها برآمده است. لذا نقش محوري معظم ‏له در تاسيس استان گلستان، استقرار مراکز علمي و دانشگاهي، ساخت فرودگاه، حل مشکلات مختلف بخش‏هاي کشاورزي، صنعتي، بازرگاني و... روشن و آشکار است. استفاده از ظرفيت خدادادي استان در جذب گردشگر و بهره برداري از منابع خدادادي و تحرّک و پويايي در توليد و ايجاد اشتغال از دغدغه‏ هاي هميشگي ايشان است.

 • خدمات

الف) خدمات علمي و فرهنگي

1- تاسيس و اداره حوزه علميّه امام‏خميني(ره) براي برادران، در زميني به مساحت20هزار متر مربع و زير بناي 7هزار متر با امکانات متنوع آموزشي، خدماتي و رفاهي. که بزرگترين حوزه علميه استان گلستان است. اين کار از سال 1359 آغاز شد و در سال 1365 ساختمان جديد آن به بهره‏ برداري رسيد. اين مدرسه ظرفيت پذيرش و اسکان نزديک به 300 طلبه را دارد به لحاظ استاندارهاي آموزشي از مدارس پيشتاز در استان‏هاي کشور است. تا کنون بيش از 2500 نفر از اين مدرسه فارغ‏التحصيل شده و در نقاط مختلف کشور مشغول تحقيق، پژوهش، تدريس، تبليغ و کارهاي قضايي و اجرايي هستند. لازم به ذکر است که طلاب اين مدرسه علاوه بر اسکان شبانه‏روزي و استفاده از خدمات رفاهي، سه وعده غذاي رايگان و شهريه ماهانه دريافت مي‏کنند. در سال جاري اين مدرسه داراي270 طلبه است. حوزه علميه امام خميني(ره) علاوه بر برنامه‏ هاي آموزش رسمي در فعاليت‏ هاي مختلف پژوهشي، فرهنگي، ورزشي و... دارد.

2- تاسيس و اداره مدرسه علميه الزهرا(س) ويژه خواهران که از سال1360 کار خود را آغاز و ساختمان جديد آن در زميني به مساحت 14هزار متر مربع و زير بناي 7 هزار متر مربع در سال1384  مورد بهره برداري قرار گرفت. در طول اين سال‏ها بيش از1600 نفر از خواهران در اين مدرسه به تحصيل علوم ديني مشغول بوده و فارغ التحصيل شدند و در جاي جاي اين استان و حتي ساير استان‏ها منشاء خدمات تحقيقي، تبليغي و آموزشي هستند. اين مدرسه همچون مدرسه برادران سه وعده غذاي رايگان به طلبه‏هاي خود داده و تمام امکانات آموزشي، پژوهشي و خدماتي مورد نياز آنها تهيه و تدارک ديده شده است. هم اکنون150 نفر در مقطع کارشناسي در اين مدرسه تحصيل مي کنند.

مکتب الزهرا(س) هميشه از مدارس پيشتاز و در بسياري از سال‏ها به عنوان مدرسه ممتاز کشور انتخاب شده است.

3- موسسه آموزش عالي الزهرا(س) ويژه خواهران، از سال 1386 تاسيس و در مقطع کارشناسي ارشد (سطح3 حوزه) در 3 رشته کلام اسلامي، تفسير و علوم قرآني و فقه و اصول طلبه پذيرش کرده و 215 نفر دراين مرکز مشغول تحصيل هستند. اين مرکز در آستانه دريافت مجوز مقطع دکتري (سطح 4 حوزه) است.

4- تاسيس و اداره موسسه فرهنگي ميرداماد. اين موسسه در سال1381 به منظور تلاش در جهت تحکيم و تعميق پايه‏ هاي معرفت ديني و بسط فرهنگ اسلامي در جامعه به خصوص در بين نسل جوان و احياء تاريخ فرهنگ و مواريث گرانقدر گذشته استان گلستان تاسيس شد. ساختمان موسسه در زميني به مساحت 10 هزار متر مربع و زير بناي4700 متر مربع در سال 1389 به بهره برداري رسيد. اين مجموعه با انجام فعاليت‏هاي متنوع آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و ... توانسته جايگاه خوبي را براي خود در بين اهل فرهنگ کشور باز کند. کتابخانه بسيار غني و بزرگ ميرداماد با بيش از 105 هزار جلد کتاب و امکانات کم نظير در شمال کشور، چهره فرهنگي خاصي به اين ديار بخشيده و مامن بسياري از اهالي تحقيق و پژوهش شده است. برگزاري دوره‏ها و کارگاه‏هاي آموزشي، پاسخ گويي به شبهات و پرسش‏هاي دينِِي، چاپ و انتشار جزوات متعدد آموزش معارف ديني، برگزاري نشست‏ هاي گفتمان ديني، ترويج ادبيات و شعر آييني به خصوص اشعار اهل بيت(ع)، تاليف و تدوين دايره المعارف استان گلستان که به معرفي اين منطقه پرداخته و کاري کم نظير در سطح کشور است ، گردآوري اسناد و نسخ تاريخي که بيش از 60 هزار سند از نقاط مختلف استان گردآوري و براي محققان آماده سازي مي‏شود، چاپ بيش از30 عنوان کتاب در موضوعات مختلف، تدوين تاريخ شفاهي استان و دهها فعاليت ديگر، اين مجموعه را به جايگاهي تبديل کرده که مورد تقدير بسياري از بزرگان علمي و فرهنگي کشور قرار گرفته است. وجود اين مجموعه و ارتباط با مراکز مختلف علمي و پژوهشي کشور در شناساندن تاريخ و فرهنگ اين سرزمين و هويت بخشي به نسل جوان بسيار موثر و کارساز بوده است.

5- به منظور ايجاد فرصت فعاليت‏هاي تحقيقي براي طلاب و فضلاي گلستاني مقيم قم و ارائه خدمات به آنان، دفتري در قم داير شد. اين مرکز از سال 1394 به عنوان «دارالمعرفه» به کار خود ادامه داده است.

ب)خدمات عام المنفعه

 • ساخت مدرسه، يکي از دغدغه‏ هاي هميشگي آيت ‏ا...نورمفيدي آموزش نونهالان و نوجوانان استان و تعليم و تعلّم آنها بوده و اين کار را از بهترين اعمال صالح مي‏داند. و بسياري از خيرين را براي کمک به اين حوزه تشويق مي‏کند. معظم‏له خود نيز براي رفع نيازهاي آموزشي استان اقدام به ساخت مدرسه در نقاط مختلف کرده است. ايشان علاوه بر ساخت دو مدرسه در روستاي لوه گاليکش و گرگان، از سال 1393 به نيّت 14 معصوم(ع)، تصميم گرفتند 14 مدرسه در شهرهاي استان گلستان بسازند. کار ساخت مدرسه در گنبد به اتمام رسيد و در حال استفاده است، 3 مدرسه ديگر در مينودشت، کردکوي و بندرگز در حال ساخت است.
 • مشارکت و کمک به امور خيريه از جمله ساخت و تجهيز اماکن درماني و بهداشتي استان، کمک به نيازمندان، ساخت مساجد و حسينيه‏ ها،
 • پرداخت شهريه ماهانه به بيش از 1000 نفر از طلاب و فضلاي گلستاني مقيم قم و تاسيس صندوق قرض الحسنه براي ارائه خدمات و پرداخت تسهيلات به طلاب.
 •  پرداخت شهريه ماهانه به 150 نفراز طلاب استان گلستان در مشهد مقدس.
 • پرداخت شهريه ماهانه به1500 نفر از طلاب شاغل به تحصيل در حوزه‏هاي علميه و روحانيون استان گلستان.

ج)تاسيس موسسه اقتصادي:

پس از پيروزي انقلاب ايشان به عنوان يک روحاني وظيفه اصلي خويش را ترويج معارف ديني و آموزه‏هاي اسلام ناب محمدي(ره) و رفع محروميت از جامعه مي‏دانست، اين مسئله باعث شد، ايشان اصلي ترين فعاليت خود را بر اين دو محور قرار دهد.

هم‏زمان با آغاز فعاليت‏ هاي ديني، علمي و فرهنگي، با استفاده از تجاربي که خود به چشم ديده و يا شنيده بود، مي‏دانست اين کار در صورتي مي‏تواند موثر و با دوام باشد که ابتدا منابع تامين هزينه‏ هاي اين امور از محلي که قابل اطمينان باشد تامين گردد. يقيناً کمک‏ هاي مردمي نمي ‏توانست در دراز مدت نيازهاي اين مراکز را برآورده کند. چرا که بسياري از حوزه‏هاي علميّه و فعاليت ‏هاي مذهبي و فرهنگي در طول تاريخ به علت نداشتن پشتوانه اقتصادي پس از مدتي تعطيل و عملاً نتوانستند تاثير چنداني داشته باشند.

ايشان هم چون همه اقدامات سنجيده خويش به ملاقات امام (ره) رفت و از ايشان کسب تکليف کرد و اجازه گرفت که براي انجام اين فعاليت‏ها حوزه علميّه تحت مديريت ايشان که مزيّن با نام امام خميني (ره) نيز بود، فعاليت اقتصادي هم داشته باشد. امام با شناختي که از آيت ‏ا...نورمفيدي داشت اين اجازه را به ايشان دادند. وي از همان ابتدا به يک مسئله توجه داشت که نبايد وارد فعاليت‏ هاي اقتصادي کاذب و واسطه‏ گري شد. لذا به مسئولان اقتصادي حوزه تاکيد مي‏کرد اگر بناست کار اقتصادي انجام شود بايد به سراغ فعاليت هايي رفت که کمک به توليد و اشتغال در جامعه باشد. اين حوزه به هيچ وجه وارد بخش‏هاي اقتصادي که دردسر کمتر و منفعت بيشتري داشت نشد تا در عين حال که سود تحصيل شده صرف امور ديني و فرهنگي و خدمات عام المنفعه جامعه مي‏شود. به بهبود وضعيت اقتصادي کشور کمک کند. لذا در طول اين سال‏ها اصلي‏ ترين تاکيد موسس محترم حوزه بر ورود به بخش توليد بوده است و اين عمل خيرخواهانه باعث ايجاد بيش از 1100 شغل مستقيم و بيش از3000 شغل غير مستقيم شده است.

نکته بسيار مهم اين است که آيت ا... نورمفيدي از ابتدا تاکنون به طور مکرر اعلام داشتند که حتي يک آجر اين مجموعه ملک شخصي ايشان نيست و وضعيت آنان دقيقاٌ معين و در اساسنامه آنها ثبت و درج شده‏ است و به گونه‏ اي که اگر روزي بنا به هر دليلي امکان ادامه فعاليت آنها نباشد تمام سرمايه آنها صرف امور مذهبي، فرهنگي و خيريّه در استان گلستان مي‏شود.

آدرس:گلستان-گرگان–بلواربهارستان-مقابل اداره کل آموزش و پرورش-ساختمان دفترنمايندگي ولي فقيه درامور اهل سنت شمال کشور---تلفن:3_32688720-017---فکس:32688724-017 ---پيامک:3000520905

© Copyright shomal.dmsonnat.ir. All Rights Reserved.